Large_flekkefjordjubileumsbilde_2

Flekkefjords egen Silvia Moi gledet publikum med sin store stemme og glimt i øyet.

60 år med klassisk i Flekkefjord

27. april 2015 Skrevet av Svein Knutsen

Klassisk Flekkefjord kan i år feire sitt 60 års jubileum. Foreningen ble stiftet bare åtte år etter at Musikkens Venners Landsforbund ble oppretteti 1947. Den er dermed en av de eldste foreningene i Klassisk. - Vi gratulerer!

Jubileet ble feiret med en storartet konsert i Flekkefjord kirke der Engegårdskvintetten blant annet fremførte Brahms pianokvintett med Nils Anders Mortensen på klaver. I pausen overbrakte varaordfører Reidar Gausdal og enhetsleder for kultur Marion Baum hilsninger og gaver fra Flekkefjord kommune. Blant annet fikk Klassisk Flekkefjord et større beløp til støtte for utgivelse av en bok om Musikkens Venner/Klassisk sin historie i Flekkefjord. Gavene ble mottatt av foreningens leder Ellen Christiane Margrethe Skage. Hun fortalte også litt om foreningens rike historie.
I andre avdeling framførte sopranen Silvia Moi klassisk perler med kunstnerisk dyktighet og stor scharme, akkompagnert av piano og i samspill med strykerne. Moi er fra Flekkefjord. Hun ble tildelt musikerprisen fra MV da MV Flekkefjord arrangerte landsmøte i 2008. Siden har hun hatt en stor karriere med mange krevende oppgaver som operasanger.
Til stede under kirkekonserten var Leif Gausdal, en av foreningens stiftere.
Etter konserten var det jubileumsfest på erverdige Grand Hotel for medlemmer og inviterte gjester.
Her overbrakte Svein Knutsen blomsterhilsen fra styret og daglig leder i Klassisk. Svein roste Klassisk Flekkefjord for innsatsen gjennom 60 år og han sa seg imponert over hvor aktivt laget driver. Han fortalte også litt om arbeidet med overgangen fra MVs Landsforbund til Klassisk. 
Det ble også overbrakt hilsen fra tidligere styreleder Ivar Sveen. Mannen som loste MV over i den nye organisasjonen Klassisk.
Og maten på Grand Hotel var av samme høye klasse som konserten i kirken.
Klassisk Flekkefjord kan se seg meget fornøyd med måten de gjennomførte jubileumsfesten på.